Zmiena języka interfejsu aplikacji z pakietu Adobe CC

Ze startu założyłem, że aplikacji używacie po polsku. Ci, którzy śmigaja w angielskojęzycznych wersjach programów, prawdopodobnie również śmigaja po obcojęzycznych tutorialach i poradnikach.

Zmiena języka interfejsu aplikacji z pakietu Adobe CC

Ha! odwieczny dylemat: używać aplikacji po polsku czy po angielsku? A może po holendersku? Odpowiedź nie jest taka oczywista. I bynajmniej nie zależy od poziomu Twojej znajomości języka wyspiarzy.

Język polski to oczywiste plusy dla nowicjuszy - szybciej złapiesz podstawy i zaczniesz rozumieć zawiłości niektórych, mocno naciupcianych okienek Indesigna. Z drugiej strony: ogromna większość dobrych tutoriali czy filmów w sieci jest dostępna po angielsku. Gdzieś na dalszym etapie - jeśli zaczniesz dotykać tematów bardziej zaawansowanych - angielski będzie stawał się coraz większą koniecznością. Myślisz o skryptowaniu Indesigna? Nie znajdziesz nic po polsku.

Ale bycie wygodnym jest wygodne. Stąd moje porady dotyczą polskiej wersji językowej Indesigna. Myślę też o osobach, które z angielskim są na bakier. Piszę dla tych, którzy świetnie rozumieją niemiecki, hiszpański, rumuński, rosyjski i do tego genialnie władają językiem polskim!

Niestety, jeśli zainstalowałeś już appki Adobe i nie komunikują się z Toba w oczekiwanym języku to... musisz je odinstalować. Język jest ustalony w preferencjach aplikacji Creative Cloud, która służy do instalacji właściwych programów. Najpierw w niej określasz język, a potem instalujesz. Domyślnie ma ustawiony język systemu.


Wybór domyślnego języka aplikacji Adobe

Zakładam, że aplikacja Adobe Creative Cloud u Ciebie już działa, a jej ikonka wyświetla się gdzieś koło zegarka. Wejdź do jej preferencji.

W oknie Preferencji, w drugiej opcji znajdziesz  pole do wyboru domyślnego języka dla przyszłych(!) instalacji wszystkich aplikacji. Jeśli system został rozpoznawany poprawnie język będzie z nim zgodny.

Wybierz polski lub dowolny inny, który chcesz zobaczyć w menusach. Klikasz Gotowe i potem cierpliwie instalujesz wybrane aplikacje. Po tej operacji powinny uruchomiać się w wybranym języku!

Nie bądź zaskoczony Premiere Pro w języku angielskim - nie wszystkie aplikacje są przetłumaczone.


Uwaga do lubiących pogrzebać

W sieci można znaleźć przepis na  znacznie szybszą zmianę języka. Rzekomo zmiana nazw kilku folderów (np. en_GB zmieniasz na pl_PL) wymusza zmianę interfejsu na język  którego oczekujesz . Niestety z mojego doświadczenia  metoda powoduje dziwne zachowanie Indesigna. Faktem jest zmienniony język interfejsu, ale dla mnie był to początek totalnego padu Indesigna.

Odradzam, choć spróbowac oczywiście możesz. Po zmianie nazw folderów na pierwotne, Indesign wrócił do swojej pierwotnej świetnej formy.


Podsumowanie

  1. Aby cieszyć się Indesignem w Twoim ulubionym języku, musisz przed jego instalacją wybrać odpowiedni w Adobe Creactive Cloud.
  2. Jeśli masz już softy na dysku, gotowe do pracy - musisz je odinstalować i zainstalować ponownie.
  3. I na koniec: w wielu aplikacjach język polski jest niedostępny.

Miłej reinstalacji?!

Subscribe to indesigner

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe