Skróty ze starego Corela, które do dziś przenoszę do Indesigna

CorelDRAW, dzielił grafików na profesjonalistów i amatorów. Tylko kto był kim?! Corel dał mi coś, co musi mieć mój Indesign!

Skróty ze starego Corela, które do dziś przenoszę do Indesigna

Och! Jaki to jest fajny temat: CorelDRAW. Kiedyś rządził polskim rynkiem DTP. Był moment kiedy soft kanadyjczyków był nawet swego rodzaju standardem. Studia graficzne wymieniały się plikami Corela jak dziś PDFami. Ciut przesadzam ale bezsprzecznie Corel był bardzo istotny. Przepracowałem w nim setki godzin. Co pokochałem? Skróty klawiszowe!

CorelDRAW miał sześć genialnych skrótów klawiszowych. Po każdej świeżej instalacji Indesigna dodaję je do biblioteki skrótów klwiszowych.

Skróty klawiszowe Corela

Oto one, sześć klawiszy, które naprawdę solidnie potrafią przyśpieszyć wasz designerski workflow:

  1. Wyrównaj obiekty do lewej, wciśnij: L (od left)
  2. Wyrównaj obiekty do prawej, wciśnij: R (od right)
  3. Wyśrodkuj obiekty w poziomie, wciśnij: C (od center)
  4. Wyśrodkuj obiekty w pionie, wciśnij: E (od, ehm, jakieś pomysły?)
  5. Wyrównaj obiekty do góry, wciśnij: T (od top)
  6. Wyrównaj obiekty do dołu, wciśnij: B (od bottom)

Tak jest - banalne wyrównywanie! Ale ile razy każdy z Was szukał paletki Wyrównania obiektów? A tu wystarczy zaznaczyć obiekty i wcisnąc literkę i voila - jest do lewej, R - jest do prawej! A najlepsze, szybko po sobie C i E...

Wyrównywanie. GENIALNE!


Ustawianie własnych skrótów w Adobe Indesign

Biegli klawiszowcy od razu zwrócą uwagę na przypisanie tych klawiszy do podstawowych narzędzi Indesigna. Puryści będa narzekać, ze przecież T powinno wywoływac narzędzie Tekst. Może i tak... Ja wolę wyrównanie!

Zmiana czy stworzenie skrótu nie jest skomplikowana. Wprowadzenie 6 skrótów to maksymalnie 60 sekund. Okno edycji Skróty klawiszowe znajdziesz w menu Edycja.

Wspomniane komendy wyrównywania znajdują się w Obszarze produktu określonym jako Edycja obiektu. Po wybraniu tego obszaru przewiń na dół, gdzie znajdziesz 6 poleceń, które nas interesują. Uwaga: dokłądnie czytaj nazwy poleceń, bo bardzo łatwo je tutaj pomylić.

Wybierz polecenie (np. Wyrównaj w pionie do dołu), w polu Nowy skrót wpisz klawisz, który chcesz przypisać (ja tu wpisuję B, od angielskiego bottom) i klikając Przypisz tworzysz nowy skrót. Po powtórzeniu tego sześć razy kliknij OK!

Prawopodobnie trafisz na klawisze, które już są przypisane do poleceń. Wówczas wybór należy do Ciebie - zmień klawisz albo zrezygnuj z poprzedniego przypisania.


Podsumowanie

CorelDraw to kawał poligraficznej historii, zawsze miał opinię tego "z błędami" i na przestrzeni lat przegrał zdecydowanie z Adobe. Jednak oprócz wad, program miał, i pewnie ma nadal, wiele świetnych funkcji. Do dziś jest używany w wielu studiach - sczególnie przy ploterach i hafciarkach.

Dla mnie Corelowym złotem były i nadal są skróty klawiszowe. Mam kilka z nich w Indesignie. Też wrzućcie!

A o Corelu też jeszcze napiszę. Czy Corel ma już natywnie polskie dzielenie??

Subscribe to indesigner

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe