Dobrze podane poprawki są cenniejsze od złota. Kliencie przeczytaj to!

O nanoszenie zmian i uwag przez Klientów mógłby powstać oddzielny blog. Ten artykuł może to ciut zmienić.

Dobrze podane poprawki są cenniejsze od złota. Kliencie przeczytaj to!

Tytuł być może przerysowuje sytuację, ale... Właśnie, sposób przekazania uwag i poprawek ma ogromny wpływ na czas produkcji. Ile razy zdarzało mi się przesuwać naniesienie kilku uwag tylko dlatego, że podawane mi były dziwnymi sposobami... Nie będzie to wpis opisujący zaawansowane narzędzia  i metody komentaowania. zaawansowany, bo tak naprawdę wszystko poniżej jest dla Twoich klientów. Opiszę tylko funkcje najczęście używane przez moich klientów.

Adobe Acrobat Reader

Cały wpis będzie tylko o tym jednym programie. I nie, nie interesują mnie inne appki, które robią to samo tak samo lub even better. Adobe to Acrobat, Acrobat to Adobe.

Szczerze pisząc, nie pamiętam od której wersji Adobe Acrobat Reader pozwala na dodawanie komentarzy i ich zapisywanie w przeglądanym pliku. Nie było tak zawsze. I wtedy kiedy tak nie było nie napisałbym tego artykułu bo pewnie rozpracowywałbym jakieś poprawki przekazane mi długopisem na wydrukach...

Dziś Acrobat Reader komentować pozwala. Jest to najważniejsza, a moim zdaniem też najlepsza droga przekazywania uwag do prac, które można "wpakować" do PDFa. Soft jest dostępny dla każdego i można go pobrać pod tym linkiem (nie wiem dlaczego ta strona jest brzydka).

Dostęp do narzędzi komentarza

Narzędzia przeznaczone do komentowania otwartych plików PDF są dostępne w menu Widok / Narzędzia / Skomentuj lub po kliknięciu  po prawej stronie sekcji Skomentuj.

Po włączeniu, nad otwartym plikiem, powinna pojawić się dodatkowa belka narzędziowa, a na niej kilkanaście ikon... Najważniejsze poniżej!

Dodaj notatkę

Zdecydowanie najczęściej używane narzędzie, chyba nawet za często. Służy do przyklejania dymków z komentarzem w dowolnym miejscu oglądanej strony. Genialnie sprawdza się gdy trzeba pokazać uwagi dotyczące layoutu: "tu wstaw fotkę ludzi nad latopem", "ta kolumna ma przeniesienia - nie lubię" lub "ten tytuł mi się nie podoba".

Dodaj notatkę, niestety jest też często wykorzystywane do literówek. Nie, to tak nie działa. Wyobraź sobie komentarze jak żółte karteczki. Czy poprwki słowne wypisane na karteczkach i naklejone na tekst są dobre? Nie sądzę. Do poprawek tekstowych służą następne narzędzia!

Podświetl tekst

Super uniwersalne i na dobrą, sprawę narzędzie wystarczające do pracy z tekstem.

Działa bardzo podobnie jak Dodaj notatkę - też tworzy dymek z komentarzem. Różnicą jest, że tworzony komentarz może być przyklejony tylko do (zaznaczonego) tekstu. Zanaczasz tekst i pojawia się dymek, a w dymku "kto ten tekst pisał? ja??". Proste!

4 narzędzia dla korektorów (lub purystów)

Następne pięć ikon działa podobnie do Podświetlenie, ale każde zaznacza tekst w inny sposób. Po najechaniu na odpowiednią ikonę, po małej chwili pojawia się jej nazwa.

  1. Podkreśl tekst ma podobne założenie do narzędzia Podświetl tekst - w trochę mniej widowiskowy sposób. Świetne do komentarzy "to boldem", "italikiem" bądź "a może wielkimi literami?"
  2. Przekreśl tekst - jest oczywiste, po zaznaczeniu tekst zostaje przekreślony, w komentarzu ląduje bądź nie "usuń to"
  3. Dodaj notatkę aby zastąpić tekst - służy do zamiany tekstu, który po zaznaczeniu również jest przekreślany ale dostaje dodatkowo znaczek wstawiania tekstu. W komentarzu, na ogół, powinna wylądować nowa treść do wprowadzenia.
  4. Wstaw tekst od kursora - narzędzie do wstawiania tekstu w miejscu postawienia znacznika, podobnie jak w powyższych, w dymku spodziewam się tekstu, który w danym miejscu powinienem wstawić. Dobre narzędzie do poprawy inteprunkcji...

Narzędzie dla antypurystów

W moim planie zostało do opisania już tylko jedno narzędzie: ołóweczek do rysowania. Hmmm... hit wśród klientów! Szczególnie wśród tych niecierpliwych, nie lubiących dłubania w szczegółach.

Wybierają ołóweczek i skreślają, rysują strzałki, kółka i inne maziaje - Ty, doświadczony grafik rozumiesz każdą kreskę i wiesz doskonale co i gdzie przesunąć. Oczywiście domyślasz się, że zamazany wyraz trzeba usunąć.

- Oj! Nie usunąć?? Ach to było podkreślenie, że boldem... Przepraszam...

Ołówek jest dobry do wszystkiego.

Pozostałe narzędzia...

... nie mają dla mnie specjalnego znaczenia. Są narzędzia do rysowania figur, są fikuśne pieczątki, można załączać dodatkowe pliki czy nawet nagrywać notatki głosowe. Poza rysowaniem figur, innych w swojej pracy nie spotkałem. Nie zastanawiam się czy to źle, wychodzę z założenia, że jeśli klient przysyła mi prawidłowo podświetlone teksty... to już jest jakość!

Subscribe to indesigner

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe